Gintauto Palucko vadovaujamų socialdemokratų sprendimas pasitraukti iš opozicijos susitarimo susijęs su bandymu atsiriboti nuo vis gilėjančio konflikto tarp „valstiečių“ ir konservatorių, teigia LRT.lt kalbinti ekspertai. Anot jų, socdemai tokiu žingsniu taip pat atsako svarstantiesiems, ar egzistuoja galimybė jiems ir konservatoriams susitarti dėl valdančiosios daugumos po spalį vyksiančių Seimo rinkimų.
Apie sprendimą trauktis iš Seimo opozicinių frakcijų bendradarbiavimo susitarimo socdemai pranešė pirmadienį. Šį susitarimą taip pat pasirašę Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionys demokratai ir Liberalų sąjūdis.
G. Paluckas teigia, kad toks sprendimas priimtas siekiant į politiką įnešti konstruktyvaus oponavimo, o ne politinių rietenų. Vis dėlto į valdančiąją koaliciją socdemai stoti neketina.
„Bus įdomu stebėti, ar jie mėgins tapti kažkuo tarp opozicijos ir valdančiųjų. Ne paslaptis, yra aktyvi konfrontacija tarp „valstiečių“ ir konservatorių, tai galbūt socialdemokratai irgi mėgina nuo to konflikto pasitraukti, atsiriboti ir jame nedalyvauti“, – LRT.lt sakė komunikacijos ekspertas Arūnas Armalis.
„Aš manau, kad socialdemokratai bando atsiriboti nuo susitapatinimo su opozicija, kur vis tiek dominuoja konservatorių partija. Ir aišku, tai susiję su pasiruošimu rudens rinkimams“, – teigė Generolo Jono Žemaičio – Lietuvos karo akademijos politologė Jūratė Novagrockienė.
Socialdemokratai turi devynių politikų frakciją Seime. Tai mažiausia pagal dydį opozicinė frakcija.
Nenori būti jaunesniuoju broliu
A. Armalis teigia, jog analizuojant socialdemokratų komunikaciją matyti, jog G. Paluckas pats ir iki šiol stengėsi atsiriboti nuo aštriausios kritikos valdantiesiems, o tuo užsiimdavo partietė parlamentarė Rasa Budbergytė.
„Paluckas visada stengėsi kalbėti tarsi strateginio lygmens vizijomis. Tai reiškia, kad jie stengiasi save pateikti kaip mąstančią, ramią, nuo kasdienybės šurmulio atsiribojančią partiją“, – teigė ryšių su visuomene ekspertas.
Anot jo, atsiribodamas nuo bendražygių opozicijoje, G. Paluckas toliau siekia parodyti, jog nepaisant prieš kelerius metus įvykusio skilimo, socialdemokratai yra viena pagrindinių politinių jėgų Lietuvoje.
Tuo metu konservatoriai partnerius yra pratę matyti jaunesniojo brolio vaidmenyje ir tai galėjo kirstis su socialdemokratų ambicijomis, teigia specialistas.
„Viešojoje erdvėje parodydamas, kad tarsi sutinki su jaunesniojo brolio pozicija, gali sudaryti įspūdį, kad pats neturi galių kalbėti apie kažkokią kairiąją koaliciją“, – sakė A. Armalis.
„Kairiesiems mūšio laukas nėra retesnis nei dešiniesiems, tai jie mėgina užsiimti tas pozicijas ir traukti dėmesį kaip viena iš didžiųjų politinių jėgų, o atsiribojimas nuo kitų politinių jėgų tarsi turėtų įrodyti tą savarankiškumą“, – pridūrė jis.
Anot A. Armalio, socdemų žingsnį galima vertinti kaip signalą „valstiečiams“, jog G. Palucko partija sieks perimti jiems prijaučiančius kairiuosius rinkėjus, ir žinutę dešiniesiems nesitikėti bendros valdančiosios koalicijos po rinkimų šių metų spalį.
„Darydami tokį viešą pareiškimą, <…> jie siekia ir užkirsti tolimesnes spekuliacijas dėl konservatorių kaip koalicijos partnerių po rinkimų“, – kalbėjo ekspertas.
Matė opozicijos nesėkmes
Pasak J. Novagrockienės, socialdemokratai savarankiškumo siekia dar ir dėl to, kad jų darbotvarkė ypač socialiniais klausimais dažniau primena valdančiųjų, o ne iš dešiniųjų partijų sudarytos opozicijos.
Ekspertė taip pat sakė, kad socdemų pasitraukimas iš opozicijos susitarimo gali būti susijęs su tuo, jog opozicija kaip bendras darinys per šią kadenciją nieko reikšmingo taip ir nepasiekė.
„Jai tikrai labai nesiseka ir aš manau, kad tai yra smūgis demokratijai, nes demokratinėse šalyse opozicijai yra suteikiamas žodis ir ji iš tikrųjų gali konstruktyviai teikti siūlymus, bet ši valdančioji dauguma visada norėjo dominuoti. Socdemams tas pasitraukimas šia prasme naudingas, nes jie tarsi nebebus opozicija“, – LRT.lt sakė politologė.
Anot ekspertų, socdemai pirmieji pradėjo rinkimų kampaniją, tai matyti tiek iš šio sprendimo, tiek iš politinės reklamos viešojoje erdvėje, todėl iš jų artimiausiu metu galima tikėtis dar daugiau dėmesį traukiančių pranešimų.
„Nemanau, kad šis pareiškimas bus vienintelis. Manau, kad jie dar ras priemonių pastraukti žiniasklaidos priemonių dėmesį, atsidurti dėmesio centre ir išnaudoti tai kalbant apie savo rinkimines nuostatas“, – kalbėjo J. Novagrockienė.
Visuomenės apklausose pagal už partijas ketinančių balsuoti žmonių skaičių socialdemokratai paprastai užima trečią vietą po konservatorių ir „valstiečių“.