Nuomonės lyderio veiklos prasmė – įtaka kitų sprendimams

You are currently viewing Nuomonės lyderio veiklos prasmė – įtaka kitų sprendimams

Išmokti galima visko – puikiai slidinėti, kalbėti keliomis užsienio kalbomis ar pilotuoti sportinį lėktuvą. Tereikia noro, užsispyrimo, gero mokytojo ir nuoširdžių pastangų. Tačiau ar įmanoma išmokti būti nuomonės lyderiu? Kaip matuojama tokia lyderystė ir kas gali vadintis nuomonės lyderiu? Apie tai – pokalbis su Tęstinių mokymų centro praktinių mokymų programos „Nuomonės lyderis. Siekiantiems realių pokyčių ir įtakos“ autoriumi Arūnu Armaliu.

Nuomonės lyderis – ar tai profesija?

Nuomonių lyderiai – tai žmonės, kurių požiūris, įžvalgos, veiksmai ir pastebėjimai turi įtakos kitų žmonių ar organizacijų sprendimams ir poelgiams, išjudina politinius-ekonominius procesus ir pan. Taip jau yra, kad šiame pasaulyje dažniausiai pasirenkamas jau išbandytas kelias – ar tai būtų vaistai nuo kosulio, ar automobilio pirkimas, ar investavimas į akcijų fondus, ar pensijos kaupimas. Nuomonių lyderiai – tai tie žmonės, kurie padeda mums pasirinkti.

Žiniasklaida – ta platforma, ant kurios dažniausiai matome nuomonių lyderius, tačiau nebūtinai: nuomonių lyderiai užduoda toną ir savivaldoje, ir darbovietėje, ir netgi šeimoje. Būtent jie formuoja mūsų požiūrį į darbą, į įvairias prekes ir paslaugas, nors dažnai net neužima aukščiausių postų.

O tai reiškia, kad kiekvienas žmogus gimsta su galimybe tapti labai aukšto lygio nuomonės lyderiu. Esu įsitikinęs, kad jei tapti nuomonės lyderiu sugebėjo vienas žmogus – tą puikiai gali daryti ir kiti. Tereikia noro, užsispyrimo, treniruočių ir pastangų.

Kodėl vieniems žmonėms sekasi tapti ir būti nuomonių lyderiais, o kitiems – ne? Kokia nuomonės lyderio sėkmės formulė?

Nėra tokios sėkmės formulės, kuri tiktų visiems. Tiesą sakant, studijuodamas nuomonės lyderio vaidmenį, pasiremdamas daugybės žmonių patirtimi, supratau viena: kiekvienas žmogus turi savo kelią į nuomonės lyderystę. Nėra vieno kelio, kurį nuėję visi pasiektų tą patį tikslą. Ir kiekvienas žmogus tą kelią suranda pats, aš tik padedu jiems, išaiškindamas galimybes, būdus, leisdamas teisingai pasirinkti, nukreipdamas. Yra gal tik kelios bendros savybės, kurias riekia ugdyti – tai informacinis žingeidumas ir užsispyrimas. Pirma turi gerai pažinti savo veiklos sritį, ją supantį informacinį lauką, dominuojančias žinias, ir turėti kantrybės tapti tuo, kas tas žinias teiks.

Kam žmones mokyti nuomonės lyderystės? Juk šiais laikais užtenka įsijungti „Facebook‘ą“, susirinkti kelias dešimtis tūkstančių draugų ir tu – jau nuomonės lyderis…

Nuomonė, kad šiais laikais galima lengvai gauti pripažinimą, kurio esi nevertas ir neužsidirbęs, tėra iliuzija ir tą mes puikiai matome iš vienadienių „garsių“ ir „žinomų“ žmonių, kurių žinomumas trunka pora mėnesių ar tiek, kiek gyvuoja „šviežias“ vieno žurnalo puslapis. Tuo tarpu nuomonės lyderystė yra susijusi su kompetencija ir atsakomybe už tai, kas esi ir kuo dar būsi.

Nereikia pamiršti, kad nuomonės lyderiu tampama ne kažkam apskritai, o labai konkrečiam žmonių ratui – savo esamiems bei potencialiems klientams, konkurentams, partneriams. Pavyzdžiui, jeigu jūs dirbate įmonėje, kuri pardavinėja kompiuterius, jūs ir formuosite naujienas apie šios srities naujoves, apie kompiuterių saugumą, populiarumą tarp skirtingų amžiaus grupių ir t.t. Ir pan. Jeigu esate restorano vadybininkas, galite rasti nišą kalbėdami apie klientų poreikius, besikeičiančias maisto madas ar kitus šio verslo niuansus. Jei dirbate naujienų portale, tuomet sieksite užduoti toną ir būti tuo matu, kurį matuosis ir sau kaip pavyzdį taikys kiti naujienų portalai.

Ar nuomonės lyderiui būtinas viešumas? Galbūt užtenka tiesiog būti lyderiu savoje srityje.

Viešumas – nuomonės lyderio kaina ir siekiamybė. Galbūt prieš dešimt metų tai ir nebuvo aktualu, bet per tą laiką situacija gerokai pasikeitė. Dabar žmonės nori gauti daugiau nei jie turėjo, tačiau pasiklysta informaciniame triukšme. Tad nuomonės lyderiai yra tam, kad padėtų laiku susiorientuoti. Tylus ir neviešas jau bus ne nuomonės lyderis, o atsiskyrėlis – mąstytojas.

Kokie, Jūsų nuomone, turi būti pirmieji žingsniai nuomonės lyderystės link?

Labai aiškus siektinų tikslų įsivertinimas. Ar kiekvienas augantis krepšininkas gali patekti į rinktinę? Ne. Tačiau kiekvienas gali būti savo komandos lyderiu. Ir nuomonės lyderiu tai bendruomenei, kurioje žaidžia jo komanda – ar tai būtų aukščiausia ar mažo miestelio lyga.

„Verslo žinios“

http://vz.lt/?PublicationId=98e439bd-9e43-4cf0-950c-76d9c0ab0104